Berlínský festival Berlinale je u konce, Zlatého Medvěda za nejlepší film obdržel snímek rumunské debutantky Adiny Pintilie Touch Me Not. Pozornost filmových fanoušků se teď může ubírat směrem Praha. Tam totiž 15. března vypukne jubilejní 25. ročník filmového festivalu Febiofest. Co si pro nás dramaturgové přichystali a na co se můžete těšit?

Letošní ročník přináší novinku ve způsobu zakoupení lístků na představení. Po vzoru karlovarského festivalu si nyní můžete zakoupit „diváckou akreditaci“ (1 den = 3 filmy). Vybrat si můžete ze 3denní, 5denní a celofestivalové 9denní varianty.

Další novinkou v programu festivalu je sekce Best of Febiofest. Zde tým prezidenta festivalu Fero Feniče představí TOP 10 filmů, které jste mohli od roku 1993 na pražském festivalu spatřit. Do výběru se dostaly takové perličky jako Mullholand Drive, Lola běží o život nebo Pianista.

foto_Febiofest

Na zveřejnění filmového programu si musíte počkat do 6. března, zde je však alespoň nástin toho, na co se můžete těšit. (Spolu se zveřejněním programu se také otvírá „Můj program“, kam si můžete jednoduše naházet filmy, na které musíte zajít.)

Sekci Masters budou provázet novinky z festivalu v Cannes, a to 24 obrazů od iránského režiséra Abbase Kiarostamiho a nejnovější snímek, v dnešní době opět znovu skloňovaného, Romana Polanského Podle skutečných událostí. Svůj nový snímek zde představí i další filmový velikán Terrence Malick. Song to Song je hvězdně obsazený příběh dvou navzájem se protínajících milostných trojúhelníků, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti. Pro odvážnější jedince je připraven dvanáctihodinový opus francouzského novovlnného režiséra Jacquesse Rivetta Out 1: Noli me tangere.

foto_Febiofest

Nebyl by to samozřejmě filmový festival bez filmových hvězd. Těšit se můžete na britského herce Marka Gatisse, kterého znáte především jako představitele bratra seriálového Sherlocka Holmese. Gatisse se zúčastní slavnostního zahájení a na festivalu představí svůj osmidílný seriál Queers.

foto_Febiofest

O dalších novinkách a především o filmech, které byste si neměli nechat ujít, vás budeme informovat v dalších článcích. Nemusíte se tedy bát, že by vám náhodou něco uniklo. Takže se nebojte nechat unést!

Inzerce