J. J. Abrams před dvěma lety ukázal, že se nemusíme bát o legendu, která změnila majitele z šedovlasého a brýlatého nadšence na myšáka s obříma ušima. Síla se probouzí byl úctyhodný následovatel původní trilogie a Abrams opatrně našlapoval, aby se náhodou neznelíbil věrným fanouškům (a jeho úsilí se rozhodně vyplatilo). Rian Johnson (Looper) však zvolil úplně opačný přístup, a to poměrně dost odvážný. Chtěl být totiž jiný.

A to se mu povedlo. Poslední z Jediů se totiž z velké části vymyká dosavadní šabloně Star Wars, ve které šlo vždy o souboj zla s dobrem (tedy spíše Světlé a Temné strany Síly). Johnson si více hraje s postavami a s jejich myšlením. Temná a Světlá strana stále zůstává, není to však už tak lehké. Svět v předaleké galaxii je totiž poměrně podobný tomu našemu. Jedno však zůstává, VIII. epizoda je přehlídka skvělých triků s tou pravou „hvězdnou“ atmosférou. Počínaje úvodním modrým nápisem, přes žluté rolovací titulky a fantastickou úvodní scénu až po tu ještě lepší závěrečnou (konec má Poslední z Jediů jen jeden, co jsem si tak všiml — pozn. red.).

V některých zahraničních recenzích se psalo, že v nových Star Wars je naprosto všechno, jen humor u záporných postav je tak nějak navíc. Je spíše trochu nadstandardním a pro Star Wars netypický, ale funguje a pobaví (generál Hux).

150 minut

Bohužel, nebo spíše naštěstí, jsem nenašel žádné mezery nebo „vady na kráse“. Poslední z Jediů náramně šlape, ač mnozí se při 150 minutách vrtí a některé linie by přeskočili, ale proč? Ano, některé dějové linky si oblíbíte více než ty druhé, ale pořád dohromady fungují (a navíc celý film nemůže být jen o tom, jak se Luke povaluje na opuštěném ostrově a dojí obří chobotnaté potvory). Johnson se nebojí velkých dějových zvratů, i když po jejich uplynutí se vytvoří poměrně velká díra (to by byl pravděpodobně spoiler), ale zároveň i velký prostor pro Abramsovu poslední „Skywalkerovskou“ epizodu. Ale co víc, Johnson se přímo vyřádil na stylizaci a VIII. epizoda vypadá náramně dobře, ať už to je závěrečná bitva na solné pláni nebo samotná síň nejvyššího vůdce Snoka (Andy Serkis).

Děj tedy nechme nevyzrazen. Jedno je jisté, každý fanoušek si přijde na své. Akce, napětí, humor, nic z toho Poslední z Jediů neztratil, ba naopak. A ano konečně se dočkáme Luka, na kterého všichni tak dlouho čekali. Abrams se jim ve své epizodě jen vysmál.

Tak ať vás provází Síla! A vzhůru do IMAXu a předaleké galaxie!

Inzerce