Dlouho jsme na něj čekali, Svěráci nás napínali, jak jen mohli. A teď konečně už je v kinech. Správně, mluvím o Po strništi bos. Z návštěvnosti se ještě příliš vyčíst nedá, ale od 17. srpna snímek vidělo přes deset tisíc diváků, informuje o tom Kinomaniak.cz.

A o čem nový film Svěráků je? O rodině, která prožívá těžkou dobu Protektorátu Čechy a Morava, ale hlavně o malém Edovi, který si musí zvyknout na změnu. Z metropole se totiž přestěhoval, společně s otcem a matkou, na venkov a tady musí najednou zvládat tvrdé povely dědečka a rozumět všem žabomyším válkám na vesnici.

Tereza Voříšková v roli maminky Edy. | Foto: Bioscop

Je velkou škodou, že celý film neprotíná nějaká výrazná dějová linka, která by spojila těch pár let dohromady. A ač se může zdát, že touto dějovou linkou je vyprávění o záporné postavě „vyděděného otcova bratra“, tak ve skutečnosti je tento mikropříběh pohřben, a to doslova.

Celých 111 minut tedy Jan Svěrák předkládá jednotlivé příběhy s dokonalými dialogy Zdeňka Svěráka – nejen jako herce, ale hlavně jako tvůrce. Divák by v takovém případě – předkládání mikropříběhů – zvládl těch minut dozajista více.

Po strništi bos © Dagmar Vyhnálková | Zdroj: Bioscop

Herecky je film obsazen na jedničku. Ondřej Vetchý tu opět ukazuje, že mu žádná role není cizí a Jan Tříska si roli nerudného dědečka užívá. Šokem může být jen to, že Tereza Voříšková už hraje maminky. Stárneme…

Recenzi pro vás píše Adam Butora. Již brzy k přečtení.

Inzerce