Tak dlouho jsme čekali ve frontách na lístky, až jsme se dočkali konce karlovarského festivalu. Prezident Jiří Bartoška včera slavnostně zakončil 52. ročník a oficiálně nás také pozval na ten 53., který vypukne už 29. června 2018.

Pokud jste dali na náš článek s tipy, na co na kviffu zajít, tak jste viděli vítěze Křišťálového glóbu. Tím se totiž po neuvěřitelných 15 letech stal snímek z české koprodukce. Po dlouhé české odmlce od 37. ročníku, ve kterém zvítězil Zelenkův Rok ďábla, převzal od prezidenta festivalu a čerstvě oceněného Jeremyho Rennera hlavní cenu režisér Václav Kadrnka za „historickou roadmovie“ Křižáček. Možná se už stane podmínkou, že ve filmu, který chce nějaké ocenění, musí hrát Karel Roden. Tím samozřejmě nechceme pochybovat o kvalitách filmu. Ostatně, pokud jste nevstali, stejně jako my, dostatečně brzy (cca ve 4:30), abyste se na tento očekávaný biják dostali, tak máte možnost už toto pondělí ve 20:30 v kině Světozor (to byste zaspat neměli) nebo v dalších dnech v rámci karlovarských ozvěn.

V očích nás baťůžkářů nejvíce zabodovala (k našemu údivu) slovensko-ukrajinská Čára, za kterou si Peter Bebjak odnesl cenu za režii a drama o vyrovnávání se z hrůz, které byly napáchány v 90. letech na půdě bývalé Jugoslávie, Chlapi nepláčou. I tento film zapůsobil na mezinárodní porotu a získal Zvláštní cenu a Cenu Europa Cinemas Label, takže byste se ho mohli dočkat „ve vašem oblíbeném kině“. A pokud si chcete připomenout zahajovací film festivalu, komediální hit, který dal jméno letošnímu Aeroportu, zajděte ve středu v 18:00 do Bia Oko a dejte si před Temným rytířem Pěkně blbě.

V hereckých kategoriích se letos neurodila hvězdná dvojice, ale trojice. Cenu za nejlepší herecký výkon totiž společně získaly Jowita Budnik Miodlinkowska a Eliane Umahire za polské drama Ptáci zpívají v Kigali. Nejlepší mužský herecký výkon předvedl Alexandr Jacenko v ruské Arytmii, která vedla v žebříčku hodnocení kritiků (nejen těch ruských). Nejlepším dokumentem se nestal Svět podle Daliborka, jak by si mnozí diváci asi přáli, ale španělská filmová kronika Spousta dětí, opice a zámek. A pokud jste, stejně jako my upřednostnili Umu Thurman a geniální Kill Bill v letním kině, tak nezoufejte, i Klusákův dokument můžete vidět v ozvěnách. A na konec nesmíme zapomenout zmínit ocenění, o kterém jste rozhodovali i vy. Diváckou cenu jste udělili snímku Wind River. Shodou okolností si ji převzal hlavní herec, Cenou prezidenta „Babušky“ ověnčený Jeremy Renner.

Považujme tedy letošní snobskou akci za ukončenou a nezapomeňme, že „vod B k Z je vopravdu dlouhá cesta“! V kupování lístků máme i po těch letech stále mezery a proto nezbývá nic jiného než rok co rok vstávat o hodinu dříve. Teď už však začněme debatovat: kdo bude hlavní hvězda 53. ročníku? Kdo si zahraje v nové festivalové znělce? A jde vůbec ta letošní něčím překonat? Děkujeme a těšíme se zase za rok na filmovém mejdanu!

Inzerce