Hej hola! Baťůžkáři zbystřete. Je to tady. Karlovarský filmový festival se rychle blíží a opět nabídne spoustu snímků, hvězd a akcí. Naštěstí jsme tady pro to, abychom vám poradili a usnadnili výběr z té hromady filmů.

Rozhodně byste měli věnovat pozornost Hlavní soutěži, ve které se objeví 12 filmů. Všechny možná nestihnete, ale jeden by vám rozhodně neměl uniknout. Už jen proto, že se o něm začíná debatovat jako o nové Marketě Lazarové.  Samozřejmě je jasné, že uvidíte všechny filmy a ten vítězný, o němž rozhodne pětičlenná porota, ne. Tak schválně, bude to jeden z naší čtveřice?

  1. Křižáček
  2. Čára
  3. Korporace
  4. Khibula

Teď už se můžeme vrhnout na seznam toho, co byste rozhodně neměli přehlédnout. Vybrali jsme pro vás filmy napříč všemi sekcemi. Nejdříve se podíváme na ty nejlepší dokumenty.

A nezapomeňte na příští díl, kde představíme užší výběr a trailery!

Režie: Marcin Sauter, Maciej Cuske, Thierry Paladino, Piotr Stasik
Polsko, 2009, 54min.
Sekce: Návraty k pramenům

Dokument, natočený čtyřmi studenty nedávno zesnulého legendárního polského režiséra Andrzeje Wajdy sleduje jeho práci  na jednom z posledních snímků a zároveň na posledním filmu, který byl nominovaný na zahraničního Oscara. Katyň zobrazuje nejtemnější událost polských dějin, kdy sovětský tajná policie popravila 22 500 polských vojáků a civilistů, mezi nimiž byl i Wajdův otec.

Režie: Jon Nguyen, Rick Barnes, Olivia Neergaard-Holm
USA, Dánsko, 2016, 93min.
Sekce: Návraty k pramenům

Twin Peaks nás ve Varech sice nečekají, ale Lynch vám tu přeci jen smaže hlavu. Jeho filmy zná každý, ale znáte také Davida Lynche jako malíře, sochaře a hudebníka? Lynch nás v tomto dokumentu pustí až k sobě domů a ukáže své soukromé já.

Režie: Vít Klusák
Česká republika, Slovenská republika, Velká Británie, 2017, 105 min.
Sekce: Soutěž dokumentárních filmů

Asi nejočekávanější a nejbizarnější dokument letošní přehlídky. Daliborek je takový normální český neonacista, kterého zžírá celý jeho život. Schválně, kdo z vás přispěl a má doma Daliborkovy kondomy nebo čeká na jeden z luxusních plakátů?

4. Červená / Červená

Režie: Olga Sommerová
Česká republika, Slovenská republika, 2017, 83min.
Sekce: České filmy 2016–2017

Olga Sommerová doplňuje svou dokumentární tvorbu o další velkou dámu. Po Věře Čáslavské (Věra 68) a Martě Gubišové (Magický hlas rebelky) se rozhodla nahlédnout do života elegantní dámy a legendární operní pěvkyně Soni Červené. Čelila krutým dějinám 20. Století, přesto se nenechala zlomit a svým uměním dobyla svět.

Režie: Derik Murray, Adrian Buitenhuis
Kanada, 2017, 91min.
Sekce: Zvláštní uvedení

Dokument složený z archivních videí předčasně zesnulého nadějného herce, který se do dějin filmu zapsal především svou rolí Jokera v Temném rytířovi. V tomto filmu ho však uvidíme jako nadějného režiséra. Jmenuji se Heath Ledger tak není snímkem o zlomené či problematické osobnosti, nýbrž citlivým portrétem inspirativního kreativního člověka, jenž svůj velký talent nestihl během krátkého života plně rozvinout.

Režie: Alexandre O. Philippe
USA, 2017, 91min.
Sekce: Návraty k pramenům

Znáte Psycho? Znáte sprchovou scénu? Několik nadšených tvůrců se sešlo, aby do detailu rozebrali každý z 52 záběrů, které Hitchcock natáčel celý týden, a jimiž přepsal veškerá pravidla hry.