Recenze: Moonlight

Film od režiséra Barryho Jenkinse, který si po včerejším večeru vysloužil titul nejlepší film roku. Získal 8 nominací a 3 z nich proměnil na Oscara.

Děj se odehrává ve třech nejzásadnějších období života hlavní postavy – dětství, dospívání a dospělost.

Na samém začátku stojí malý černý chlapec, který nechápe, proč se mu děje to, co se mu děje. Je šikanován, protože je slabší a jeho matka bere drogy. Je spíše pozorovatelem svého vlastního života a snaží se mu porozumět.

V druhé části, se setkáváme se středoškolákem, který je téměř bez přátel. Kromě dosavadních nesnází se mu do života připlétá ještě jedna další – homosexualita.

Foto: Aerofilms

V poslední, závěrečné sekci, se na scéně objevuje osoba. Silný a nezávislý muž, který nepotřebuje od nikoho pomoc. Na první pohled bych v něm našeho malého, slabého chlapce vůbec nepoznala. Chvíli jsem přemýšlela, zda je to opravdu on. Velmi se snažil své staré já schovat někam, kde by ho už nikdy nikdo nenašel. Dařilo se mu to. Ovšem jen dokud se opět nesetkal se svým jediným přítelem z dětství.

Ve filmu nejde o žádnou akci v podobě dějových zvratů a nečekaných událostí. To při sledování opravdu nepotkáte. Spíše naopak. Jednoduše spolu s hlavní postavou žijete. Jako kdybyste byli součástí filmu. K tomu vás zřejmě má přesvědčit i řada očních kontaktů s postavami a úhly natáčených záběrů. Film po vás chce, abyste cítili vše, co postavy. Veškeré jejich utrpení, bolest a hlavně upřímnost.

Foto: Aerofilms

K samotnému střihu nemám co dodat. Vše šlapalo tak, jak má a bylo srozumitelné, i přes skoky v čase mezi jednotlivými epizodami.

Z celého filmu mne nejvíce asi dostala hudba. Celková práce se zvukovým doprovodem mne pohltila. Občas se ve filmu setkáte s úplně odzvučenými chvílemi. Ty na mne působily velmi hluboce a vždy jsem při nich zbystřila.

Já osobně jsem fandila tedy nominaci za nejlepší hudbu. Tento post obsadil film La La Land, ale zato si Moonlight vysloužil cenu nejlepšího filmu. I když o toto místo málem také přišel, jelikož při vyhlašování ceny došlo k omylu a napoprvé byl jmenován onen La La Land.

Cenu předali herci Warren Beaty a Faye Dunawayová (Bonnie a Clyde)

Oscar za nejlepší film : Moonlight

Oscar za nejlepší mužskou, vedlejší roli : Mahershala Ali (Moonlight)

Oscar za nejlepší adaptovaný scénář : Barry Jenkins (Moonlight)

Foto: Aerofilms
Inzerce