I přes počáteční potíže se Zlato režiséra Stephena Gaghana do kin nakonec dostalo. Ale těžko říct, kam tento snímek založený na skutečných událostech zařadit. Podle počtu slov fuck by to mohl být Vlk z Wall Street 2 a podle nepřehlednosti vývoje příběhu druhý Interstellar.

Bohužel ve Zlatě už ale pro vás, dámy, Matthew McConaughey nebude tak sexy. Přestože pro film přinesl velkou oběť v podobě oholení hlavy, budete si spíš přát, aby váš manžel v budoucnu takhle nedopadl. McConaugheymu ale nemůžeme upřít skvělý herecký výkon.

V celém filmu jde v podstatě o jedno. O zlato. A teď tím nemyslím svoji přítelkyni, ale o tu blyštivou věc žluté barvy. Příběh vychází ze skandálu těžební společnosti Bre-X Mineral Corporation z devadesátých let minulého století. I přesto, že jsem byl veden k tomu, že konce nejsou důležité, tak vám tentokrát více neprozradím.

Foto: Freeman Entertainment

Kamerově vás snímek asi nijak nepřekvapí. Je to prostě klasický hollywoodský komerčňák. V polovině filmu vás sice zarazí rozdělený obraz ve stylu Kriminálky Miami, ale než se nad tím stihnete pozastavit, tak to zmizí. Možná si sami tvůrci uvědomili, že je to pěkná blbost, ale už se jim to nechtělo předělávat. A navíc pod to hraje taková rocková písnička z devadesátek, takže by se to teoreticky dalo použít do traileru.

Když už jsme u té hudby. Sice pamatuji až druhou půlku těchto střelených porevolučních let, ale čekal jsem větší vypalováky, i navzdory tomu, že je děj zasazen do konce 80. let. Samozřejmě se nabízel Iggy Pop se svojí písní Gold. No, a pak už tam zazní akorát tak Pixies a New Order a další už neznám.

Foto: Freeman Entertainment

Ještě prodrbeme trochu herce. McConaughey kromě toho co jsem zmínil výše, si podle mě tohle natáčení užil. Přeci jen to byla celkem vděčná role, vtipná a dost opilá. Vypíchnout musím McConaugheyho grimasy a posunky. Přesně takové dělal i Horst Fuchs, když byl na vrcholu své kariéry. Včetně blýskání zlatého zubu.

Venezuelan Édgar Ramírez, kterého si můžeme pamatovat z Dívky ve vlaku, se na postavu celkem hodil. A ne proto, že je černej, ale kvůli fousům. Až ho uvidíte, řeknete si: „No, jo vlastně. Takhle jsem si představoval moderního zlatokopa.“

A na závěr jedna dobře míněná rada. Pokud zapomenete na svátek zamilovaných svoje zlato vzít kamsi, napravit to můžete tímto filmem. Každá polovička si tam něco najde. Pánové se na chvíli vžijí do role světového miliardáře (ne Babiše) a dívky ocení decentní slaďárnu s dobrým koncem.

Foto: Freeman Entertainment
Inzerce