Americký prezident Donald Trump | Foto: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Budoucí republikánský prezident USA Donald Trump finišuje v jednáních s kandidáty na ministerské posty. Nejnovějšími přírůstky jeho kabinetu se stali Ryan Zinke a David Shulkin. Do slavnostního převzetí prezidentského úřadu 20. ledna 2017 mu zbývá dosadit pouze ministra zemědělství.

Již 20. ledna se za stůl v Oválné pracovně posadí nově zvolený prezident Donald Trump. Magnát se v těchto dnech věnuje vyjednávání o postech do své vlády, se kterou slibuje velké změny. Hodlá předělat Obamovu zdravotnickou reformu, přezdívanou “Obamacare”, vyjednat novou smlouvu NAFTA nebo zmrazit nábor státních úředníků. Ačkoliv od některých radikálnějších slibů z předvolební kampaně upustil, stále jsou takové, které chce splnit. Jde například o stavbu zdi na hranicích s Mexikem, masivní deportování nelegálních přistěhovalců či znovuzavedení mučících metod jako “waterboarding” při výslechů osob podezřelých z terorismu.

Prvním ministrem v Trumpově kabinetu se stal Jeff Sessions, který dostal na starost resort justice. Sessions je bývalý senátor státu Alabama a patří ke konzervativnímu křídlu republikánů. Právě do jeho sekce spadá případné obžalování Trumpovy protivnice z voleb Hillary Clinton za používání soukromého mailu ve státních záležitostech, což Trump během kampaně několikrát prohlásil. Byl jedním z prvních podporovatelů Trumpa na cestě stát se prezidentem a stejně jako on je hlasitým kritikem imigrace. Trump dále do svého kabinetu získal Elaine Chao, Američanka původem z Tchaj-wanu, která již ve vládnoucím kabinetu působila za vlády George Bushe jr. jako ministryně práce. Tentokrát ovšem bude řídit resort dopravy, do její bývalé funkce byl uveden ředitel sítě restaurací CKE Andrew Puzder.

¨Dále byl do funkce ministra zdravotnictví dosazen Tom Price. Ortoped, ze kterého se stal politik, je velkým odpůrce “Obamacare”. Price ovšem není jediným lékařem v kabinetu. Překvapivý tah učinil Trump jmenováním svého oponenta z republikánských primárek, chirurga Bena Carsona, ministrem pro bytovou výstavbu a rozvoj měst. Carson po neúspěchu a odstoupení z primárek podporoval právě Trumpa. Carson mimochodem proslul tím, že jako první chirurg dokázal oddělit siamská dvojčata spojená lebkou.

Foto: Gage Skidmore (CC-BY-SA) / Flickr.com

Ministerstva obrany a pro vnitřní bezpečnost přidělil Trump vojákům ve výslužbě. Ministrem obrany se stal generál James Mattis, který je díky své neomalenosti přezdívaný “Šílený pes”. Mattis je oproti Trumpovi velmi kritický vůči Rusku, ale spojuje je vůle bojovat s Islámským státem. Trump si dále vybral generála Johna Kellyho jako ministra pro vnitřní bezpečnost, pod jehož agendu spadá mimo jiné jeden z hlavních Trumpových slibů – stavba zdi na hranici s Mexikem.

Trump také rozdal několik ministerských postů “lidem z branže”, čili jiným miliardářům a magnátům. Ministryní školství se stala aktivistka a miliardářka Betsy DeVos, ministrem obchodu se stal magnát Wilbur Ross, který zbohatl díky odkupování firem topících se v dluzích. A byť se během kampaně Trump vyjadřoval ostře proti finančníkům z Wall Street, udělil post ministra financí bývalému bankéři z Goldman Sachs, Stevenu Mnuchinovi.

U postu ministra zahraničí bylo dlouho nejasno. Těsně po volbě byli hlavními favoriti bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který v kampani hlasitě orodoval za Trumpa, a senátor z Tennessee Bob Corker. Do Trumpova hledáčku se velmi překvapivě dostal i bývalý republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, který během voleb proti Trumpovi vystupoval velmi kriticky. Přesto se po volbách sešli a podle jejich slov schůzka proběhla nadějně. Nakonec trochu překvapivě tento post získal Rex Tillerson. Jedná se o prezidenta ropné společnosti Exxon Mobil, který má blízké vztahy s Ruskem. Dokonce dostal od prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství, nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince.

Menší “boom” nastal 13. prosince, kdy budoucí americký prezident jmenoval hned 3 nové ministry. O Tillersonovi již řeč byla. Ministrem vnitra se stal Ryan Zinke, další bývalý voják v Trumpově vládě a nynější kongresman. Post ministra energetiky dostal bývalý neúspěšný kandidát na prezidenta Rick Perry. Nejdéle sloužící guvernér Texasu (2000 – 2015) přitom patřil k největším kritikům Donalda Trumpa. Jeho politiku označil za “jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti”. Perry je mimo jiné kritikem teorie o globálním oteplování. Po Novém roce, přesněji 11. ledna, Trump vyřešil jeden z dvou posledních zbývajících postů, když ministrem pro záležitosti veteránů jmenoval Davida Shulkina. Shulkin nemá armádní historii, ale působil v několika lékařských centrech a školách, kde se mimo jiné zabýval zdravím válečných veteránů.

Donald Trump si do vlády sestavil mix vysloužilých vojáků, bývalých rivalů a finančních magnátů. Stále mu zbývá ohlásit jméno ministra zemědělství. Funkce prezidenta Spojených států amerických se ujme 20. ledna 2017 a vystřídá tak po dvou volebních obdobích demokrata a prvního černocha v prezidentském úřadu Baracka Obamu.

Inzerce