Prvního prosince vešel v platnost zákon o evidenci tržeb ze 16. března 2016. První kolo zavádění EET se týká všech, kteří poskytují stravovací a ubytovací služby uvedených v NACE (Klasifikace ekonomických činností) pod kódem 55 a 56. První vlna se tedy týká více než 40 tisíc podnikatelů.

Článek je rozdělen po dnech. Sledovací období probíhalo od 1. 12. 2016 do 7. 12. 2016 vč. Seznam všech zdrojů, ze kterých bylo čerpáno naleznete v článku jako prolink nebo na samotném konci celého sledování.

V listopadu si mohli podnikatelé elektronickou evidenci vyzkoušet nanečisto. Tuto možnost však využilo jen pár stovek z nich. Většina podnikatelů a živnostníků pořízení pokladny se speciální softwarem nechalo až na poslední chvíli. Ke konci listopadu server, kam se nahrávájí elektrocniké účtenky, zaznamenal pomalejší odezvy komunikace s pokladnami. Vytisknout účtenku tedy trvalo déle než obykle.

Den první

Ve čtvrtek 1. prosince elektronická evidence začala naostro. Od brzkých ranních hodin si evidenci tržeb v praxi kontroloval sám ministr financí Andrej Babiš. Navštívil několik restaurací, hospod, pivnic. V pražské pivnici Branická formanka Babiš schytal největší kritiku ze všech navštívených podniků. Branické formance se nelíbí, že se snížila sazba DPH pouze na jídlo. Jako pivnici jí to tedy s náklady na EET nepomohlo. Andrej Babiš by rád snížil DPH i na pivo, ale to je reálné prosazovat až po říjnových volbách 2017, pokud v nich jeho hnutí ANO uspěje, uvádí pro server Seznam.

Systém funguje, problém má obsluha

Systém ADIS, který má na svědomí společnost IBM už od roku 1992, během dne nezaznamenal žádné vážnější problémy. Nedostupnost vykazoval pouze portál k registraci do elektronické evidence tržeb.

Ve své kůži se ovšem necítila některá obsluha elektronických pokladen. Některé pokladny nefungovaly a některé zase podnikatelé neuměly nastavit. Ve večerním živém vysílání DVTV se Jiří Šimek snažil ukázat Martinu Veselovskému, jak jeho O2 eKasa funguje. Bohužel při zadání položek a požadavku na vytisknutí účtenky kasa začala stávkovat a nic nevytiskla.

Den druhý

Páteční večer měl být první zatěžkávací zkouškou nového systému evidující tržby. Do systému měli začít posílat účtenku například i kluby a restaurace, které nefungují každý den, ale jejich hlavní příjem je tvořen víkendovými akcemi. Server sice odpovídal trochu déle než předchozí den, ale paradoxně kolem 15. hodiny spadl portál eTržby.cz.

Národ udavačů

Během pátečního dne se v médiích začaly objevovat informace o počtu přijatých udání v souvislosti s nevydanou nebo špatně evidovanou účtenkou. 92. Přesně tolik jich lidé zaslali na daňový portál, s odvoláním na Generální finanční ředitelství to přinesly Novinky.cz. V pozdějších hodinách se pak číslo zvyšovalo a přehouplo se přes 150.

Kolem sedmé hodiny večerní servery finanční správy čítaly na 5,7 milionů účtenek a 159 nahlášení nevydaných nebo chybných účtenek.

Den třetí

Třetí den zpravidla bývá kritickým. V případě elektronické evidence tržeb tomu nebylo jinak. Na Václavském náměstí v Praze se v 11:55 sešlo několik stovek podnikatelů, aby vyjádřili svůj nesouhlas se zavedením EET. Na náměstí se objevily transparenty, na kterých stálo „EET je jako StB“ nebo „Babiše do koše“.

Statistiku evidence také poprvé sdílí na svém Twitterovém účtu ministr financí Andrej Babiš. Tam, kde už pokladny měli, je podle Babiše jediný rozdíl v tom, že vytisknutí účtenky je o chvilku delší a je tam více textu. Ve svém twítu přitom uvedl, že průměrná doba odezvy tisku je 86 ms.

Samotný server sběru elektronických účtenek žádné problémy nejeví. Problém ovšem nastává na registračním portálu finanční správy, který je občas nedostupný. Portál je přetížený a nemůže vydávat registrační kódy.

Den čtvrtý

Čtvrtý prosinec vyšel na neděli. Elektronická evidence tržeb zažila nejklidnější den od svého startu. Dokonce ani samotný portál e-trzby.cz nezaznamenal žádné zpoždění či výpadek. Průměrná odezva se pohybovala okolo 82 ms.

Den pátý

Odborník na IT Michal Škop v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvádí: „Ty data jsou velice drahá, ty která budou teď uložená v EET. Lze očekávat, že budou pokusy o to ta data získat.“ A netrvalo dlouho a slova Škopa se potvrdila. Stránky napojené na evidenci tržeb ale odolaly a útok odrazily. Mluvčí Finanční správy Petra Petlachová uvedla, že na chod samotného systému to nemělo žádný dopad.

BABIŠ: Pokud jste koupili zařízení zbytečně, peníze vám vrátím

Během dne se začínají objevovat další nejasnosti okolo výjimek. Vyjasňují se okolnosti nutnosti evidovat tržby pro malé podnikatele. Evidence odpadá živnostníkům, kteří požádají o tak zvanou paušální daň, ale i zaměstnancům přivydělávajícím si podnikáním, a nebo živnostníci, kteří nevydělají více než 250 tisíc za rok. Premiér Bohuslav Sobotka označil Babišovy změny za neprofesionální a celou situaci za chaos.

Vracení peněz za pořízenou, ale přesto nepotřebnou pokladnu, přislíbil sám ministr financí v rozhovoru pro DVTV. Předtím už šokoval tím, že evidenci se vyhnou e-shopy.

Den šestý

Přestože si mohli podnikatelé s e-shopy oddechnout, dnes napovrch vyplouvají další zprávy, které jim příliš radost neudělají. I majitelé e-shopů jsou totiž povinni zveřejnit informační oznámení, že se jich evidence tržeb týká. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až do výše 50 000 korun. EET pro e-shopy začíná v březnu 2017.

Text: Podnikatel.cz

Přestože má elektronická evidence tržeb největší pozornost médií, v platnost vchází v prosinci i zákon o prokazování majetku či novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Den sedmý

Média se předhánějí, kdo přinese zajímavější příběh spojený s EET. Objevuje se tak několik podnikatelů, kteří odmítají pokladnu na eet vůbec zapojit nebo ji koupit. Jiní zase argumentují tím, že jsou příliš technicky netalentovaní, aby se na „stará kolena“ učila s nějakou technickou vychytávkou, a tak raději zavřou podnika a užijí si podzim života.

Češi se za sedm dní pěkně činili. Na finanční správu dorazilo přes 750 hlášení na nevydanou účtenku. Tedy více než 10 nahlášení denně.

Systém evidence tržeb za celý týden zaznamenal jen jeden výraznější kix, což je na státní systém provozovaný firmou IBM úctyhodné, o to víc, vzpomeneme-li si na slavný registr vozidel.

Sečteno, podrtženo, odesláno, vytisknuto

Z oficiálně dostupných statistik na portálu e-tržby nebo HlídačEET se dá vypozorovat, že odezva spojení nepřekročila nějakou nesnesitelnou dobu. Přesto však někdy dochází, podle obsluhy, k zamrzání – otázkou tedy je, zda je to špatným softwarem v pokladně nebo línější komunikací pokladny a státního serveru.

Do 13. 12. 2016 k elektronické evidenci tržeb přihlásilo 53 104 subjektů, ale jen 40 972 odesílá na servery účtenky. Subjekty poslaly až do tohoto data celkem přes 34,64 milionů účtenek. Údaj o počtu nahlášení nevydných účtenek server neuvádí.

Zdroj: e-tržby.cz

Seznam použitých a sledovaných zdrojů:

  • Hlídač EET a statistiky, Michal Bláha
  • EET Startuje. Andrej Babiš živě v DVTV – DVTV Živě
  • Babiš po prvním dni EET: Restaurace si zaslouží ještě snížit DPH. Cílíme pod 10 procent – Seznam Zprávy
  • Finanční správa má napilno. Na podnikatele už přišlo kvůli EET 92 udání – Novinky.cz
  • Babiš: Za EET dám hlavu na špalek. Napište mi, kde zavřeli hospodu a já to budu řešit – DVTV (záznam)

  • Informační oznámení o #EET musí mít i e-shopy, i jim hrozí pokuta 50 tisíc Kč – Podnikatel.cz

Inzerce