Den po dnu díkůvzdání propuká v obchodních centrech, a v poslední době pochopitelně i na internetu, vánoční nákupní horečka. Obchodníci se na tuto akci chystají dlouho dopředu, aby připravili pro své zákazníky něco speciálního. Nákupní centra tak lákají například až na 70% předvánoční slevy. Startuje Black Friday.

Je však nutné zmínit, že se z Black Friday stal už jen marketingový tah, jak nahnat dárkuchtivé zákazníky do obchoďáků a přimět je utratit co nejvíce peněz, protože zítra už tato sleva nebude platit. Sami jste ovšem mohli zjistit, že tyto černopáteční slevy jsou často protáhnuté i přes víkend. Některé firmy si dokonce udělali Black Week. (O černém pátku hovoří v rozhovoru DVTV David Beška ze Skrz.cz.)

Ale pryč od tohoto stereotypu, který už ani příliš nebaví. Česká republika se letos poprvé zapojí do tzv. Giving Tuesday. Den darování a dobrovolnictví už se ve světě koná popáté, v Česku tento den zaštítila Asociace společenské odpovědnosti. Letos vychází na 29. listopadu.

Zúčastnit se tohoto dne aktivně můžete hned několika způsoby. Uspořádejte sbírku, nabídněte svou lidskou sílu nebo se spojte s jinými organizacemi a podílejte se například na mediální podpoře.

Do Giving Tuesday už se zapojilo několik tuzemských společností a organizací. Nezisková organizace Lékaři bez hranic například pořádá sbírku na pomoc lidem ze severovýchodu Nigérie, kde se bez pozornosti světa odehrává jedna z největších humanitárních krizí současnosti. (Více si o této problematice můžete přečíst na webu MSF.) Modulární a pasivní dům PORT X nabídne nocleh pro ty, kteří si nemůžou dovolit bydlet a často tak přespávají na ulici. (O problématice lidí bez domova jsme vám přinesli rozhovor s Evou Dudovou.)

Inzerce