Kandidátka na americký prezidentský post Hillary Clintonová. | Foto: Marc Nozell (CC BY 2.0)

Americké prezidentské volby se kvapem blíží. Už ve středu budeme vědět, kdo se stane novým prezidentem nejlepšího národa na světě, jak s oblibou říkají Američané. Problém je, že letošní kandidáti nejsou zrovna výhrou v loterii.

Tábor voličů Donalda Trumpa i Hillary Clintonové si idealizují svého kandidáta a zároveň ze svého oponenta dělají odporného zloducha jako vystřiženého z komiksu. Považují svého kandidáta za hrdinu a je s podivem, že ho nepokládají za ztělesnění Ježíše na Zemi. Oponent je naopak vystihován jako zloduch a je přirovnáván k ďáblu. Tito voliči jsou již rozhodnutí a ani sebevětší skandál jejich miláčka je nepřesvědčí o změně volby.

Skandály byly v letošních volbách vlastně to nejdůležitější téma, protože oba hlavní kandidáti jich na svém účtě mají opravdu hodně. Clintonová má svůj problém s e-mailem, svojí nadaci, kam chodily úplatky či legendární aférky jejího manžela Billa Clintona. Trump je zase notorický lhář, bojuje proti nelegálním imigrantům, přestože je s jedním ženatý a mlží ohledně svého majetku.

S pomocí přispěchal známý komik John Oliver, který pro porovnání letošních kandidátů vymyslel teorii rozinek. Představil ji ve svém pořadu “Last week tonight”. Podle Olivera je každý politik jako keks s rozinkami, které představují skandály, protože u amerického politika se čeká, že nějaký ten skandál bude mít. Následně vytáhl keks asi dvakrát tak veliký a s dvakrát více rozinkami, který označoval Hillary Clintonovou. Poté se ve studiu spustil rozinkový monzun. To měl být Donald Trump. Podle Olivera budou muset letos Američané tak jako tak skousnout více rozinek než dříve.

Letošní volby jsou pro Američany noční můrou, protože si musí zvolit menší zlo. Již ve středu uvidíme, zda jím je Donald Trump či Hillary Clintonová.

Inzerce